fbpx
 

Zirkonyum Diş
Nedir?

Hastanın dişinde büyük ölçüde kırıklar veya çürükler yer alıyorsa bunun için en doğru uygulama dişe kaplama yapmak olacaktır. Diş kaplama, dişlerin daha küçük boyutlara gelmesi için aşındırıldığı ve üzerine porselen halinde hazırlanan dişlerin kaplandığı tedavi yöntemidir.

Diş kaplamaları kullanılan alt yapıya göre çeşitlilik göstermektedir. Bu kaplamalar metal altyapılı, zirkonyum altyapılı ve full seramik olmak üzere ayrılmaktadır. Hastanın tedavi görecek dişlerinin konumuna, diş için beklentilerine ve maddiyatına göre hangi altyapının kullanılacağına karar verilmektedir.

Diş kaplama türlerinden biri olan zirkonyum porselen kaplamanın alt yapısını zirkonyum materyali oluşturmaktadır.  Zirkonyum materyali beyaz renkte ve direnci güçlü bir materyaldir.

Zirkonyum materyalinin etrafı porselen ile kaplanmakta ve son haliyle hastanın dişine yerleştirilmektedir.

Neden Zirkonyum ?
Cam Seramik Zirkonyum Nedir?

Teknoloji, medikal sektöre yeni materyaller kazandırmaya devam etmektedir. Geçmişte çok kullanılan metal destek hem ışık geçirmediği hem de diş eti ile uyumlu olmadığı için yerini zirkonyuma bırakmıştır. Zirkonyum son yıllarda çok tercih edilen bir altyapı haline gelmiştir.

Estetikte dişlerin beyaz bir görüntüye kavuşturulması yetmemektedir. Hazırlanan dişlerin tıpkı gerçeği gibi bazı varyasyonlara sahip olması gerekmektedir. Gerçek dişin kenarlarına doğru gidildikçe ışık geçirgenliği artmaktadır. Böyle doğal bir görüntü yakalayabilmek için kullanılan materyallerin özelliklerine dikkat edilmelidir.

Dişlerde katı ve ruhsuz beyaz bir görüntünün önüne geçmek için saydam yapıda olan zirkonyum tercih edilmektedir. Böylece hasta doğal diş görünümüne sahip olmaktadır.

Diş etlerinde yaşlılık veya farklı etmenlerden dolayı çekilmeler meydana gelebilmektedir. Diş etiyle olan uyumu sayesinde zirkonyum kaplamalar ilerleyen yıllarda hem sağlık hem de estetik açıdan bir sorun teşkil etmemektedir. Metal destekli kaplamalarda görünen diş eti kararmasına zirkonyum kaplamalarda rastlanılmamaktadır.

Zirkonyum, içerisinde metal bulundurmadığından dolayı ağızda kötü bir koku oluşturmamakta ve tat duyusunu etkilememektedir.  Doku dostu bir madde olduğu için alerji yapmamaktadır.

Zirkonyum yalıtım özelliği ile sıcak ve soğuk gıdaların tüketilmesinde yaşanabilecek sorunları en aza indirmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Kaplama yapılacak diş veya dişlerin durumuna bağlı olarak hangi tedavinin uygulanacağına uzman hekim tarafından karar verilmektedir.

1. Sağlıklı Bir Ağız ve Diş Yapısı İçin: Zirkonyum tek diş kaplamalarda, azı dişlerin restore edilmesinde, implant dişlerin onarılmasında, çarpık dişlerin tedavisinde ve  köprü yapımlarında uygulanabilmektedir. Hareketli protez kullanmak istemeyen ve yeterli dayanak dişlere sahip olan hastalarda da yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir.

2. Estetik Bir Gülüş  İçin: Dişlerde katı ve ruhsuz beyaz bir görüntünün önüne geçmek için saydam yapıda olan zirkonyum tercih edilmektedir. Böylece hasta doğal diş görünümüne sahip olmaktadır.

Diş etlerinde yaşlılık veya farklı etmenlerden dolayı çekilmeler meydana gelebilmektedir. Diş etiyle olan uyumu sayesinde zirkonyum kaplamalar ilerleyen yıllarda hem sağlık hem de estetik açıdan bir sorun teşkil etmemektedir. Metal destekli kaplamalarda görünen diş eti kararmasına zirkonyum kaplamalarda rastlanılmamaktadır.

Zirkonyum, içerisinde metal bulundurmadığından dolayı ağızda kötü bir koku oluşturmamakta ve tat duyusunu etkilememektedir.  Doku dostu bir madde olduğu için alerji yapmamaktadır. Zirkonyum yalıtım özelliği ile sıcak ve soğuk gıdaların tüketilmesinde yaşanabilecek sorunları en aza indirmektedir.

Hastalar kendi dişlerinin kaplamanın altında çürüyebilme ihtimali olup olmadığını merak etmektedirler. Diş temizlendikten sonra kaplama yapıldığı için dişin özünde bir çürüme mümkün değildir.

Dişin yüzeyinde yaşanabilecek sorunlar ise zirkonyum porselen kaplama ile en aza indirilmektedir. Dış yüzeyi porselenden hazırlanan zirkonyum kaplama kaygan ve pürüzsüz bir yapıda olacaktır. Bu pürüzsüz yapı diş taşlarının oluşmasını ve lekelenme sorunlarını büyük ölçüde azaltmaktadır.

Bizimle İletişimde Olun

+90 549 107 07 00
+90 549 107 07 01

Randevu Alın

DentaFLY ekibine ulaşmak ve randevu almak için hemen formu doldurun.

  Zirkonyum Porselen Kaplama

  Nasıl Yapılır ?

  Tedaviye başlamadan önce ağız içi detaylı şekilde muayene edilmektedir. Panaromik röntgen ve fotoğraflar çekilerek detaylı bir plan haritası hazırlanmaktadır. Yol haritası hazırlandıktan sonra ilk yapılması gereken hastanın ağız içi hijyenin üst seviyeye çıkartılması olacaktır. Sonrasında hastanın diş etinde rahatsızlık olup olmadığı kontrol edilmektedir.  Diş etinde sağlıklı ve estetik bir görüntü için çalışmalar yapılmaktadır.

  Her şey uygun hale geldikten sonra hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi altında dişler belirli oranda kesilerek küçültülmekte ve koruyucu tabakalardan arındırılmaktadır. Bu işlem ağrısız bir işlemdir.

  Şekillendirme sürecinden sonra istenen tasarıma uygun şekilde ölçü alınmaktadır.  Alınan ölçülere göre laboratuvarlarda zirkonyum temelinin üzerine porselen tasarım hazırlanmaktadır. Dişlerin durumuna göre yaklaşık bir  hafta içerisinde hazırlanan tasarımın daimi olarak yapıştırılması beklenmektedir. Daimi yapıştırma işlemine kadar küçültülmüş dişlerin estetik olmayan görüntüsü için geçici kaplamalar kullanılmaktadır.  Daimi diş uygulamasına geçmeden önce maksimum memnuniyetin yakalanabilmesi için birkaç kere prova alınmaktadır.

  Zirkonyum Diş Kaplama: Antalya’daki Kliniğimizde Uygulanan Zirkonyum Sonrası Hassasiyet Olur Mu?

  Kaplama yapıldıktan sonra dişlerde yaklaşık bir ay kadar bir hassasiyet süresi yaşanmaktadır. Dişlere alışıldıktan sonra hassasiyet kaybolmaktadır.

  Diş etinin eski halini alması ise dişlerin kesilerek küçültülmesi işleminden yaklaşık on gün kadar sonra gerçekleşmektedir.

  Hastanın tedaviden sonra üç saat süre ile bir şey tüketmemeleri beklenmektedir. İlk haftalarda sert gıdaların bıçakla kesilerek yavaş yavaş tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

  Kaplamalar dişlerin ölçüleri alındıktan sonra üretilir. Her kaplama hastanın diş ve ağız yapısına uygun ölçümlerde üretilir. DentaFLY olarak zirkonyum kaplamalarda her hastaya özel diş kaplamalarını kendi laboratuvarımızda üretiyoruz.

  Zirkonyum dişin nasıl göründüğünü belirler. Bu açıdan, zirkonyum kaplamanın diş boyutlarına uygun ölçülerde yapılması çok önemlidir. Ayrıca zirkonyum kaplamalarda diğer dişlerle uyumlu renkler kullanılması dişin gülüş estetiği açısından iyi görünmesini sağlayan önemli bir unsurdur.

  Mükemmele Bağlılık
  DentaFLY

  antalya dental treatments

  Gülüş Estetiği

  Yüz ve dudak yapısına uygun gülüşler tasarlanır.

  antalya çene ağız cerrahisi

  Zirkonyum Kaplama

  Dişin dış yüzeyine zirkonyum maddesinden yapılan kaplamalardır.

  Antalya dentafly implant dental tedavi

  Ağız ve Çene Cerrahisi

  Cerrah hekim tarafından ağız ve çene bölgesine yapılabilir operasyonlardır.

  Antalya dentafly dental implant tedavisi

  Diş Beyazlatma

  Dişin doğal beyazlığının kaybolduğu durumlarda uygulanır.

  DentaFLY

  En iyi tedaviyi alabilmeniz için gerekli tüm koşulları yaratıyoruz. DentaFLY olarak ekibimizin her üyesi size en iyi tedaviyi sunmak için çalışmaktadır.

  Ödüllerimiz
  Sosyal medya

  DentaFLY ile ilgili güncel içerikleri sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

  Free Consultation
  +905491070710
  Get Price Quote in 5 Hours