fbpx
 

Gülüş Estetiği Tedavisi Nedir?
Antalya Gülüş Estetiği

Gülüş, kişinin enerjisini ve duygularını yansıtmak için kullandığı önemli bir araçtır. Kişi güzel bir gülüş ile çevresine daha iyi bir izlenim yaratabilmekte ve daha aktif ilişkiler kurabilmektedir.  Sosyal hayattaki iletişim  doğrudan etkileyen gülüş, kişinin psikolojik sağlığına da etki etmektedir. Güzel gülüşe sahip kişiler daha özgüvenli ve mutlu bir yaşantı sürdürmektedir.

Estetik Gülüş Nedir ?

Estetik gülüş herkes için farklı bir anlama gelmektedir. Çoğu hasta, başkasında beğendiği bir gülüşün kendisi için tasarlanmasını istemektedir. Ancak tedaviyi buna göre şekillendirmek yanlış bir yöntem olacaktır. Bu tedavi sürecinin, hastaya özel planlanması gerekmektedir.

Gülüş estetiğinde dişlerin sıralanışı, deformiteleri, rengi ve sağlık durumu için gerekli iyileştirmeler yapılmaktadır. Bunun için diş hekimliğinin diş teli, bonding, kaplama, beyazlatma gibi beyaz estetik tedavileri uygulanmaktadır. Eksik diş olması halinde ise implant yapılmaktadır. Tüm bu işlemler hızlı ve güvenilir şekilde tamamlanmaktadır.

Diş etinin yanlış oranda ya da asimetrik görüntüsü, rengindeki koyulaşma gibi rahatsızlıklar için de pembe estetik tedavileri uygulanmaktadır. Diş ve diş etinde gerçekleştirilen tüm bu iyileştirmeler, güzel bir gülüşün temelini oluşturmaktadır.

Gülüş Estetiği Tedavisi
Hangi Parametrelere Odaklanır?

Gülümsemenin estetikliğini ortaya koyan gülümseme çizgisi, gülümseme arkı, gülümseme seviyesi, üst dudak eğriliği, dudak dolgunluğu, diş gösterimi gibi birçok değişken bulunmaktadır. Bu değişkenler hastanın sağlık durumuna ve beklentilerine göre tek tek ele alınmaktadır. Sonunda tüm bu faktörlerden uyumlu bir bütün oluşturarak güzel bir gülümseyiş yakalanmaktadır.

Gülüş tasarımı öznel bir tasarım olmasına rağmen bazı değişkenlerin tek bir değerinin doğru kabul edildiğine rastlanılmaktadır. Bunlardan şöyle bahsedilebilir :

Antalya’daki Kliniğimizde Gülüş Estetiği Tedavisi Uygularken Nelere Dikkat Ediyoruz? 

Gülüş tasarımı öznel bir tasarım olmasına rağmen bazı değişkenlerin tek bir değerinin doğru kabul edildiğine rastlanılmaktadır. Bunlardan şöyle bahsedilebilir :

Gülümseme Çizgisi : Gülümseme çizgisinin bir diğer adı dudak çizgisidir. Dudak çizgisi yüksek, ortalama veya düşük olarak sınıflandırılmaktadır. Yüksek dudak çizgisinde diş etleri gereğinden fazla görünmektedir. Düşük dudak çizgisinde ise üst dudak aşağı doğru kıvrılmakta ve üst dişlerin sadece üçte ikisinin görünmesine fırsat tanımaktadır. Bu nedenle estetik bir gülüş için dudak çizgisinin ortalama olması beklenmektedir.

Gülümseme Arkı :  Gülümseme arkı, ön dişlerin ucu ile alt dudak çizgisinin arasında oluşan boşluk ilişkisine denmektedir.  Bu ark paralel, düz veya ters olmak üzere üç şekilde gözlemlenebilmektedir. Estetik bir gülüş için gülümseme arkının paralel olması istenmektedir.

Üst Dudak Eğriliği : Üst dudağın orta noktasının, dudağın kenarlarına göre nasıl bir açı oluşturduğudur. Dudağın kenarları ortasına göre aynı hizada, aşağıda veya yukarıda konumlanabilmektedir. Estetik bir gülüş için istenen eğrilik dudağın kenarlarının yukarıda yer almasıdır.

Alt Dudak İle Üst Çene Ön Dişlerin Labiodental İlişkisi :  Üst ön dişlerin alt dudağa ne kadar temasta olduğunu göstermektedir. Dişler dudağa dokunabilir, hiç temas etmeyebilir veya tamamen örtebilir. Estetik gülüş için ön dişlerin alt dudağa biraz dokunması istenilmektedir.

Hasta klinik ve radyografik şartlarda muayene edilmektedir. Dişlerde veya diş etinde herhangi bir problem durumunda gerekli müdahale uygulanmaktadır. Hastanın yüz ve ağız içi fotoğrafları çekilmektedir. Sonrasında ağız ölçüsü alınmaktadır. Ölçüye uygun bir model çıkartılmaktadır.

Hasta tedaviye başlamadan önce hazırlanan tasarımı bilgisayar ortamında görebilmekte ve diş hekimliği metotları ile  kendi ağzına deneyebilmektedir. Hasta beğendiği ve beğenmediği noktaları hekim ile paylaşabilmektedir. Bu sayede hasta tedavi sonrası beklenmedik durumlarla karşılaşmamaktadır.

Tedavi sürecinin tamamlanması ve seans sayısı, tedaviden beklenenlere göre değişkenlik göstermektedir. Eksik dişlerin olduğu durumlarda implant tedavisi çalışmaları öncelikli olarak planlanır ve estetik gülüş için gerekli tedavilere geçiş yapılır.

Bizimle İletişimde Olun

Telefon
+90 549 107 07 00
+90 549 107 07 01

Randevu Alın

DentaFLY ekibine ulaşmak ve randevu almak için hemen formu doldurun.

  Hangi Durumlarda
  Gülüş Estetiği Uygulanır?

  Gülüş estetiği tedavisi hastanın talebi veya uzman doktorun gerekli gördüğü durumlarda uygulanır. Ancak gülüş estetiği tedavisine başlayan hastaları genel hatlarıyla aşağıdaki biçimlerde kategori edebiliriz.

  Gingivektomi Nedir?

  Bu uygulamaya başvuran hastalar genel olarak dişlerinin küçük göründüğünü ifade etmektedirler. Hastanın dudağı olması gerektiği konumdadır. Fazla uzun olan diş etleri dişlerinin üzerine gelmektedir. Bu da hastanın dişlerinin küçük görünmesine sebep olmaktadır. Gingivektomi uygulaması ile diş eti dokusu dişten uzaklaştırılmaktadır. Daha yukarı kaldırılan diş eti ile dişler ön plana çıkartılmaktadır.

  Diş Eti Grefti

  Bu uygulamaya gerek duyan hastaların diş eti simetrik değildir. Diş etleri bölgelere göre daha kısa ya da daha uzun görünebilmektedir. Örneğin yanlış yöntemle diş fırçalamak diş etlerinin yukarıya çekilmesine sebep olmaktadır.  Yukarı çekilen diş etinin hemen altındaki sarı kökü beyazlatmak çözüm değildir. Doğru çözüm uzun görünen bu dişin kökünde bir grafitleme yapılması olacaktır. Böylece diş eti olması gerektiği seviyeye inerek eşitlenmektedir.

  Gummy Smile Düzenlemesi

  Bu işleme ihtiyaç duyan hastalar için problem dişlerde veya diş etinde değildir. Diş ve diş etleri uygun oranda olmasına rağmen güldüklerinde diş eti büyük ölçüde görünmektedir. Hasta güldüğünde üst dudağı yukarı doğru çok kıvrılmakta ve burnuna doğru çıkmaktadır.

  Bu durumda dudağın yukarısına düzenleme işlemi uygulanmaktadır. Düzenleme, gülüş hattını baştan başa değiştirmek yerine sadece dudağın yukarı kıvrılmasına engel olmaktadır. Dudak eskisi kadar yukarı çıkmadığından diş eti de eskisi kadar görünmemektedir.

  b. İmplant Tedavisinde Kaplamanın Uygulanması: İmplant tedavisi her zaman tek bir diş eksikliğinin giderilmesi olarak berrak bir süreç içermeyebilir. Bazı vakalarda yakın dişlerde farklı tedavilerde uygulanabilir.

  İmplant tamamen sağlıklı hale geldiğinde, zirkonyum kaplama dişlere uygulanır. Bu aşamada dişlerin doğal bir görünüme kavuşması için çeşitli işlemler gerçekleştirilir. DentaFLY olarak kendi bünyemizde ürettiğimiz kaplamalarla çok kısa sürede ve sağlıklı bir görünüş elde edilmektedir.

  Biostimulasyon

  Diş etindeki kızarıklık iltihaptan kaynaklanmıyorsa yani kendi renginde bir koyulaşma söz konusu ise biostimulasyon işlemi uygulanmaktadır. Bu işlemde mor veya siyahımtırak renk alan diş eti lazer yardımıyla açık pembe haline döndürülmektedir.

  Zirkonyum dişin nasıl göründüğünü belirler. Bu açıdan, zirkonyum kaplamanın diş boyutlarına uygun ölçülerde yapılması çok önemlidir. Ayrıca zirkonyum kaplamalarda diğer dişlerle uyumlu renkler kullanılması dişin gülüş estetiği açısından iyi görünmesini sağlayan önemli bir unsurdur.

  Mükemmele Bağlılık
  DentaFLY

  antalya dental treatments

  Gülüş Estetiği

  Yüz ve dudak yapısına uygun gülüşler tasarlanır.

  implant tedavisi antalya

  Zirkonyum Kaplama

  Dişin dış yüzeyine zirkonyum maddesinden yapılan kaplamalardır.

  agiz ve cene cerrahisi antalya

  Ağız ve Çene Cerrahisi

  Cerrah hekim tarafından ağız ve çene bölgesine yapılabilir operasyonlardır.

  antalya teeth whitening dis beyazlatma

  Diş Beyazlatma

  Dişin doğal beyazlığının kaybolduğu durumlarda uygulanır.

  DentaFLY

  En iyi tedaviyi alabilmeniz için gerekli tüm koşulları yaratıyoruz. DentaFLY olarak ekibimizin her üyesi size en iyi tedaviyi sunmak için çalışmaktadır.

  Ödüllerimiz
  Sosyal medya

  DentaFLY ile ilgili güncel içerikleri sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

  Free Consultation
  +905491070710
  Get Price Quote in 5 Hours