fbpx
 

Ağız ve Çene Cerrahisi Nedir?
Antalya

Ağız, diş ve çene cerrahisi, diş hekimliğinin önemli bir alt dalıdır. Bu alt dal, ağız çevresinde yaşanabilecek yaralanmaların, deformasyonların ve her türlü rahatsızlığın tanı ve tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Ağız Cerrahisi; Yanak, dudak, damak, dil, diş eti, tükürük bezi gibi yumuşak dokularda yaşanan rahatsızlıkların tedavisinde ağız cerrahisinden yardım alınmaktadır.  Ağız içinde görülen enfeksiyonlarda, yara ve yarıklarda, dil yapışıklıklarında ağız cerrahisi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Diş cerrahisi ise, diş ve diş kökleri rahatsızlıkları ile ilgilenmektedir. Diş eksiklerinde, komplike dişlerinin çekilmesinde, proteze hazırlık işlemlerinde, kırık dişlerin restorasyonunda, diş enfeksiyonlarında ve üst diş ile ilgili sinüs rahatsızlıklarında diş cerrahisi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Çene cerrahisi, ağrısız ve estetik açıdan güzel bir çene için çalışmalar yapmaktadır. Üst ve alt çenenin kapanmasında yaşanan bozukluklarda, çene ekleminden gelen seslerde, ağız açıklığından kaynaklı horlamalarda, çenedeki kist ve tümörlerin alınmasında, çene kilitlenmelerinde ve çene diskinin kaymasında çene cerrahisi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi
Uygulamaları Nelerdir?

Ağız, diş ve çene cerrahisinde uygulanan tedavi yöntemleri hastanın şikayetine göre değişiklik göstermektedir. Muayene sonucu hangi tedavi yönteminin uygulanacağına karar verilmektedir. Gerçekleştirilecek operasyonlar lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon halinde uygulanmaktadır. Bu sayede hasta acısız ve ağrısız bir şekilde sağlığına kavuşmaktadır. Ağız, diş ve çene cerrahi uygulamalarında eksik dişlere, kist ve tümörlere, gömülü dişlere ve çene estetiklerine sıklıkla rastlanılmaktadır.

Ağız ve Çene Cerrahisinden Antalya’daki Kliniğimizde İmplant Tedavisi için Nasıl Yararlanıyoruz?

İmplant, eksik dişlerin yerine kalıcı dişlerin hazırlanabilmesi için kullanılan protetik bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde çene kemiği içine titanyum veya seramik malzemelerden üretilen vidalar yerleştirilmektedir. Doku uyumu yüksek olan bu malzemeler ile yapay diş kökü hazırlanmaktadır.

Eksik dişlerin tamamlanmasına olanak sağlayan implant ile kişi sağlıklı ve estetik bir ağıza kavuşmaktadır. Hareketli protezler yerine de tercih edilebilen implant, ağız ve çene cerrahisinin önemli bir uygulamasıdır.

İmplant tedavisi, diş eksiklikleri olan bununla beraber kemik gelişimini tamamlamış ve sağlıklı bireylerde uygulanmaktadır. Sistematik rahatsızlıkları kontrol altında tutulan hastalara da implant tedavisi yapılabilmektedir. Antalya İmplant Tedavisi sayfamızdan faydalanıp bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen linke gidiniz.

Ağız ve Çene Cerrahisinde Gömülü Diş Operasyonları

Gerekli alanı bulamadığı için yüzeye çıkamayan ya da yanlış yöne doğru çıkan dişlere gömülü dişler denilmektedir. Halk arasında yirmi yaş dişleri olarak da bilinen gömülü dişler, kalıtımsal olarak  %90 popülasyonda görülmektedir.

Gömülü dişlere müdahale edilmediğinde hastanın hayat kalitesi düşmeye devam etmektedir. Konuşma, çiğneme gibi fonksiyonların yerine getirilmesini zorlaştıran gömülü dişler, ağızda kötü kokuya sebep olmaktadır. Gömülü diş uyguladığı baskı ile sağlıklı dişleri de olumsuz etkilemektedir. Baskıya uğrayan dişlerdeki ağrı zamanla çürüklere, diş kökünde aşınmalara ve iltihaplanmalara neden olmaktadır. Gömülü diş aynı zamanda yanak ve diş etinde de enfeksiyona yol açmaktadır.

Gömülü dişlerin yapısı kişiden kişiye değişmektedir. Bu nedenle kişiye özel tedavi şekli uygulanmaktadır. Tedaviler lokal anestezi altında ve steril şartlarda gerçekleştirilmektedir. Tedavi öncesi çekilen röntgende gömülü dişin pozisyonuna, açısına, gömülülük derecesine bakılarak cerrahi müdahaleye karar verilmektedir. Dişin, sinire yakınlığına göre işlem daha hassas hale gelebilmektedir. Bu yüzden gömülü diş operasyonları dişin durumuna göre on dakika ile kırk dakika arasında gerçekleştirilmektedir.

Bizimle İletişimde Olun

Telefon
+905491070700
+905491070701

Randevu Alın

DentaFLY ekibine ulaşmak ve randevu almak için hemen formu doldurun.

  Çene Kistleri Ve Tümörleri İçin

  Çene Cerrahı Nasıl çalışır?

  Çenedeki kist ve tümörler, kalıtımsal sebeplerden veya basit bir diş çürüğü gibi enfektif  durumlardan kaynaklı olabilmektedir. Çene kemiğindeki kist ve tümör operasyonları, sık gerçekleştirilen bir tedavi protokolüdür.

  Tedavi edilmeyen kist ve tümörler diş kökü erimelerine, kemik kırılmalarına, kalıcı his kayıplarına, anatomik dokularda yaralanmalara ve hatta kansere yol açmaktadır.

  Kist ve tümörler sızı, şişlik ve benzeri belirtiler gösterebildiği gibi sinsi bir şekilde de büyümeye devam edebilmektedir. Sinsice ilerleyen vakalara rutin kontrollerde radyolojik bulgularda rastlanılmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun tespit edilen kist ve tümörler daha fazla büyümeden hemen tedaviye başlanılmalıdır.

  Kist ve tümör ile karşılaşıldığında öncelikle biyopsi yapılmaktadır. Biyopsi, kist ve tümörün tipinin belirlenmesinde ve en uygun tedavinin kararlaştırılmasında önemli bir araçtır. Kist ve tümörlerin boyutuna göre tedavi süresi uzayıp kısalabilmektedir. Operasyonlar lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Tedavi sonrası kist ve tümörler tekrarlayabilmekte veya iyi huylu olanlar kötü huylu hale gelebilmektedir. Bu yüzden hasta kontrol altında tutulmalı ve takip edilmelidir.

  Ortognatik Cerrahi

  Ortodonti uygulamaları ile çözülemeyen vakalarda, ortodonti ve çene cerrahisi uzmanları bir araya gelerek müdahalede bulunmaktadır. Bu müdahaleler ortognatik cerrahi olarak adlandırılmaktadır. Ortognatik cerrahi, birçok rahatsızlığa çözüm sunmaktadır. Yalnız ortognatik cerrahi uygulamalarının gerçekleştirilebilmesi için hastanın kemik gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Büyük veya küçük boyuttaki çenelerde, önde veya geride konumlanan çenelerde, çene ucunun estetik olmadığı vakalarda ve çene asimetrilerinde ortognatik cerrahiden çalışmaları yapılmaktadır. Bu deformasyonlar genetik olabileceği gibi travmalar sonucu da gerçekleşebilmektedir. Bu rahatsızlıklar hastanın yemesini, solunumu, telaffuzunu ve fiziksel görüntüsünü olumsuz etkilemektedir.

  Ortodonti ve çene cerrahisi uzmanları, bilgisayarlı simülasyon programlarında hastaya en uygun tedaviyi planlamaktadır. Tek veya iki çene birlikte tedavi edilebilmektedir.  Kusursuz çeneye kavuşmak için ameliyat sonrası birkaç ay kontroller devam etmektedir. Sonrasında hasta hem estetik hem de tüm fonksiyonlarını yerine getirebilen çeneye sahip olmaktadır.

  Çene Cerrahı Diş Estetiği Tedavilerine Nasıl Katkı Sağlar?

  Diş estetiği tedavilerinde her ağız yapısına ve sağlık durumuna göre, hem sağlıklı hem de güzel bir diş yapısının ortaya çıkarılması en önemli amaçtır. Antalya’da bulunan çene cerrahı uzman diş hekimimiz, her türlü diş yapısına uygun bir biçimde ağız ve damak yapısının özelliklerine göre ağzı şekillendirmektedir.

  Mükemmele Bağlılık
  DentaFLY

  antalya dental treatments

  Gülüş Estetiği

  Yüz ve dudak yapısına uygun gülüşler tasarlanır. Monolitik Zirkonyum ve E-max sayesinde implant sonrası estetik dişler tasarlanır.

  implant tedavisi antalya

  Zirkonyum Kaplama

  Dişin dış yüzeyine zirkonyum maddesinden yapılan kaplamalardır.

  agiz ve cene cerrahisi antalya

  Ağız ve Çene Cerrahisi

  Cerrah hekim tarafından ağız ve çene bölgesine yapılabilir operasyonlardır.

  antalya teeth whitening dis beyazlatma

  Diş Beyazlatma

  Dişin doğal beyazlığının kaybolduğu durumlarda uygulanır.

  DentaFLY

  En iyi tedaviyi alabilmeniz için gerekli tüm koşulları yaratıyoruz. DentaFLY olarak ekibimizin her üyesi size en iyi tedaviyi sunmak için çalışmaktadır.

  Ödüllerimiz
  Sosyal medya

  DentaFLY ile ilgili güncel içerikleri sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

  Free Consultation
  +905491070710
  Get Price Quote in 5 Hours